Students and faculty gather in the Brady Center for the 9-11 awards ceremony. (Photo Credit: Millie Garstka/Achona Online)
Students and faculty gather in the Brady Center for the 9-11 awards ceremony.

Photo Credit: Millie Garstka/Achona Online

Academy Recognizes Students’ Achievements at 9-11 Awards Ceremony

May 26, 2022

On May 23, Academy students and staff gathered in the Brady Center to recognize underclassmen accomplishments at the Grades 9-11 awards ceremony. Students were awarded for their outstanding achievements in academics, faith, service, and leadership during the 2021-2022 school year.

  1. Anne Frank Humanitarian Award 2022: Abigail Chudzinski (’23)
  2. American Legion 2021 Girls State Program: Isabel Bequer (’23), Kimberly Egoavil (’23), Bridget McLaughlin (’23).
  3. American Legion Award for Good Citizenship: Colleen Buckhorn (’23).
  4. Athena Young Women of Promise Award: Brynn Wilary (’23).
  5. Rensselaer Polytechnic Institute Award for an Outstanding Student in Science and Math: Jenna Fonsing (’23).
  6. The University of Rochester Bausch and Lomb Honorary Science Award: Lexline Johnson (’23).
  7. The University of Rochester Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award Program in the Humanities and Social Sciences: Raquelle Elson (’23).
  8. The University of Rochester George Eastman Young Leaders Program: Aspen Hunter (’23).
  9. The University of Rochester Xerox Award for Innovation & Information Technology: Sara O’Connor (’23).
  10. Dartmouth College Book Award: Kate Petitt (’23).
  11. High Point University Junior Scholars Program: Martina Bain (’23), Cameron Capaz (’23), Linnea Nestor (’23), Amalia Pena (’23).
  12. Princeton University Book Award: Madison Kwo (’23).
  13. St. Lawrence University Book Award: Delaney Ross (’23).
  14. University of Vermont Citizen Scholar Book Award: Ximena Sanchez (’23).
  15. The University of Virginia Jefferson Book Award: Maggie Smith (’23).
  16. Wells College Leadership Award: Lauren Wehling (’23), Estella Colquett (’23).
  17. Mayor’s Youth Corps of Tampa: Kimberly Egoavil (’23), Camille McClendon (’23), Kate Merrill (’23), Olivia Schipano (’24).
  18. Hugh O’Brian Youth Leadership Foundation Leadership Award: Reagan Miller (’24), Rowan Miller (’24), Sabrina Grayson (’24).
  19. Presbyterian College Fellows Scholarship Award: Rebecca Sayad, Kimberly Egoavil, Isabella Lawrence, Suzel Portal
  20. Wofford College Scholars Award: Lauren Brown (’23), Julia Lombardi (’23), Olivia Lucas (’23), Alana Young (’23), Hannah Ribinski (’23), Winsome Storm (’23), Sophie Odmark (’23), Chloe Patrick (’23), Kate Merrill (’23).
  21. Xavier Distinguished Scholar Award: Isabel Bequer (’23), Avery Rogan (’23), Mary Grace Nash (’23).
  22. Robert Kevin Walsh Memorial Scholarship for Excellence in Creative Writing: Josie Chapuis (’24).
  23. Robert Kevin Walsh Memorial Scholarship for Excellence in Visual Arts: Jordan Ritter (’24).
  24. Helen Scully Memorial Scholarship for Excellence in English: Sienna Ramirez (’25).
  25. National Latin Exam Awards:
    1. Beginning Latin: Eleanor Kelly (’25), Grace Andrews (’25), Sofia Genco (’25), Lily Hayes (’25), Liz Williamson (’25), Ava Bailey (’25), Amelia Mocsari (’25), Gabrielle Marquez (’25).
    2. Intermediate Latin: Madeline Kant (’25), Kathryn Burke (’24), Sophia Moore (’24), Cameron Powell (’25), Greta Thiel (’25), Brooke Fechtel (’25), Sellome Haile (’24), Mia Bento (’25), Kenzie Cappy (’25), Reagan Miller (’24).
    3. Intermediate Reading Comprehension: Karly Luikart (’24), Kate Merrill (’23), Sofia Girgenti (’23), Lexline Johnson (’23), Laura Collins (’24), Sadie Patrick (’24).
    4. Advanced Reading Comprehension: Aspen Hunter (’23), Kate Petitt (’23), Avery Rogan (’23).
  26. Visual Arts Awards: Amalia Pena (’23), Isabelle Meckley (’24), Brooke Brindise (’25), Crista Guevara-Santamaria (’23), Amanda Lather (’23), Maggie Smith (’23), Delaney Lampinen (’24).
  27. Performing Arts Award: Hanna Crouse (’24), Ava Fernandez (’25), Miranda Motta (’25), Talor Schwitzer (’23), Catalina Salgado (’24), Bella Otte (’24), Amanda Stephens (’24), Gabby Martinez (’23).
  28. Over 100 Hours of Service for Freshmen: Mia Bento (’25), Chloe Cohen (’25), Isabella Donaldson (’25), Presley Keener (’25), Emery Little (’25), Haynes Melchoir (’25), Cate Pena (’25), Sarah Younes (’25).
  29. Over 200 Hours of Service for Sophomores: Madison Maxwell (’24), Regan Hernandez (’24), Millie Garstka (’24), Ashlin Cannella (’24).
  30. Over 300 Hours of Service for Juniors: Martina Bain (’23), Suzel Portal (’23), Abigail Chudzinski (’23), Riley Griess (’23).
  31. Freshman Esse Quam Videri Winners:
    1. 1st Quarter: Madeline Kant (’25), Kenzie Cappy (’25), Kaikara Varmah (’25).
    2. 2nd Quarter: Maya Arevalo (’25), Eva Bertozzi (’25), Ava Wiatrak (’25).
    3. 3rd Quarter: Nicole Bianchi (’25), Emily Jackson (’25), Lauren Williams (’25).
    4. 4th Quarter: Peyton Pickett (’25), Grace Grammig (’25), Presley Keener (’25).
  32. Sister Irene Marie Brunelle Memorial Alumni Scholarship: Isabella Hifko (’23).
  33. Sister Mary Patricia Plumb Speech and Debate Scholarship Award: Raquelle Elson (’23).
  34. Light Foundation Scholarship:
    1. Outstanding Sophomore Recipient: Madison Maxwell (’24).
    2. Outstanding Junior Recipient: Avery Rodriguez (’23).
  35. Junior of the Year: Aspen Hunter (’23).
  36. Teacher of the Year: Robert Quinn

 

Math teacher and recipient of the Teacher of the Year Award, Robert Quinn said, “It was overwhelming, honestly.  The outburst of love that I felt from everyone was really moving and it meant a lot to me to share that moment with everyone in the community that was there.  I love being here and teaching all of you and working with all of my amazing and dedicated colleagues who have taken me in as part of the AHN family from day 1.”

Achona • Copyright 2022 • FLEX WordPress Theme by SNOLog in

Comments (0)

For us to post your comment, please submit your name and email with the comment. Thanks!
All Achona Picks Reader Picks Sort: Newest

Your email address will not be published.