Scholarships and awards abound at Grades 9-11 Honors Convocation

Scholarships+and+awards+abound+at+Grades+9-11+Honors+Convocation

Sam Vargas

Allie Reichert receives the American Legion Scholar Award from Mr. William Diamond as Principal Mrs. Camille Jowanna looks on.

Priscilla Vasquez, Junior Section Editor

Nine AHN students, including both sophomores and juniors, received over $62,000 in scholarships at this year’s honors convocation for grades 9-11.

Following Mrs. Jowanna’s welcoming address, the underclass student body, faculty, AHN parents, and special guests joined Student Council President Siobhan Plummer in opening prayer.  Ms. Darcy Dwyer, College Guidance Counselor, acknowledged students who have excelled in national exams as well as those who dedicated themselves to their club. Students also received recognition for extraordinary hours of service to the school and community.

On behalf of the Holy Names Alumni Association, Mrs. Patty Bohannan awarded the Sister Irene Marie Brunelle Memorial Alumni Scholarship for $3,000 to Veronica Marcos. Junior Janelle Enriquez received the Faculty & Staff Scholarship for $7,500.

For their extraordinary service, junior Allie Reichert and sophomore Konner Brewer received the Light Foundation Scholarships for $5,000.

Seventh-grader William Bunn and his cousin Sophia Baldor presented the Ana Maria Baldor-Bunn Memorial Scholarships for half-tuition in honor of William’s mother and Sophia’s godmother to sophomore Eleeza May Santos and juniors Virginia Barreda and Argie Cabalan.

Mr. George Martz, father of Kelly Ann Martz, and her sister Ms. Dana Martz awarded rising senior Angelina Bartucci the Kelly Ann Martz Endowed Memorial Scholarship for full tuition.

Two juniors received $250 each from the Robert Kevin Walsh Memorial Scholarships for excellence in the fine arts. The Creative Writing award went to Emily Rodriguez, while Shae Timmons received the Visual Arts award.

Freshman Miranda Plummer, sophomore Sherine Hamade, and junior Siobhan Plummer were elected by their peers as outstanding members of their classes.

Twenty-five juniors, and three sophomores were recipients of additional special awards and honors:

  • Anne Frank Humanitarian Award 2013 – Elaine Petrarca
  • Athena Young Women of Promise Award – Gabrielle Madden
  • American Legion Scholar Award – Alexandra Reichert
  • American Legion 2013 Girls State Program – Alana Adams
  • The Order of Knights of Pythias Awards – Rachel Astorquiza, Bridget Davis, Kimberly Huber
  • Lawrence Tech University Award for Excellence in Science and Mathematics –
  • The Mayor’s Youth Corps of Tampa – Argie Cabalan, Gillian Earl, Katherine Hobson, Claire Lamoureux, Hannah McCarthy, Siobhan Plummer
  • Rensselaer Polytechnic Institute Medalist – Natalie Hahn
  • University of Rochester Bausch & Lomb Honorary Science Award Program – Sarah Elliott
  • University of Rochester Frederick Douglass & Susan B. Anthony Award Program in Humanities and Social Sciences –Ketaira Phillips
  • University of Rochester George Eastman Young Leaders Program – Siobhan Plummer
  • University of Rochester Xerox Award for Innovation & Information Technology – Gabrielle Madden
  • Wofford College Scholarship Program – Alana Adams
  • Agnes Scott College Book Award – Hannah Crall
  • Chatham University Rachel Carson Book Award – Emily Rodriguez
  • Columbia University Alumni Club of Tampa Bay Book Award – Elise Heiman
  • Dartmouth College Book Award – Alexandra Reichert
  • Saint Michael’s College Book Award – Cassidy Gourley
  • Salem College Book Award – Claire Snyder
  • Smith College Book Award – Angela Robbins
  • St. Lawrence University Book Award – Elizabeth Emmanuel
  • Hugh O’Brian Youth Foundation Leadership Award – Chaveli Guzman, Carmelle Kuizon