Togas and laurel wreaths mark morning show induction

Togas and laurel wreaths mark morning show induction

Sidney Brown

Karen Cornett, Li Stalder and Arlyn Barlaan bear their garlands with pride after the morning show induction.

Mary Green, Editor

On Friday, May 20, the Academy Latin Honor Society inducted three of its newest inductees in a new twist of “classical tradition meets modern technology. ”  During the school morning news program,  anchors Victoria Foody and Amanda D’Amico,  dressed in togas and laurel wreaths for the occasion, annnounced the induction of Arlyn Barlaan, Karen Cornett and Li Stalder.  Simultaneously, current members of the Latin Honor Society entered the inductees’ homerooms and crowned them with laurel wreaths as the school watched the announcement.

Candidates for the Latin Honor Society must maintain an A average during their first three semesters of Latin and be members in good standing of the National Junior Classical League.  Along with the high academic achievements of Latin students here at the Academy, their performance at the District Latin Forum and the National Latin Test this year validated their long hours of study and knowledge of all things Latin.  Barlaan, Cornett and Stalder received all received Summa cum Laude on the National Latin Test.

Guided by their teacher Mrs. Amy Kafantaris, Foreign Language Department Chair, other star Latin students finished the year with high honors in both the Latin Exam and National District Forum held in March:

SOPHOMORE NATIONAL LATIN EXAM

ARLYN BARLAAN:  1st place, Summa cum laude on the National Latin Exam

KAREN CORNETT: 1st pl. Mottoes, 5th pl. Geography, District Latin Forum; 1st pl. Summa cum Laude, National Latin Exam

CARRIE DONICA:  4th pl. Latin Derivatives and 2nd pl. Greek Derivatives, District Latin Forum; Magna cum Laude, National Latin Exam

EMILY JEFFREY: 5th pl. Customs, District Latin Forum

MK KHAN: 5th pl. History of the Republic, District Latin Forum

LI STALDER:  2nd pl. Latin Derivatives,5th pl. Mythology, District Latin Forum; Bronze Medal, National Etymology Exam;1st pl., Summa cum Laude on the National Latin Exam

SOPHOMORE DISTRICT LATIN FORUM

 ARLYN BARLAAN:  1st place, Summa cum laude on the National Latin Exam

KAREN CORNETT: 1st pl. Mottoes, 5th pl. Geography, District Latin Forum; 1st pl. Summa cum Laude, National Latin Exam

CARRIE DONICA:  4th pl. Latin Derivatives and 2nd pl. Greek Derivatives, District Latin Forum; Magna cum Laude, National Latin Exam

EMILY JEFFREY: 5th pl. Customs, District Latin Forum

MK KHAN: 5th pl. History of the Republic, District Latin Forum

LI STALDER:  2nd pl. Latin Derivatives,5th pl. Mythology, District Latin Forum; Bronze Medal, National Etymology Exam;1st pl., Summa cum Laude on the National Latin Exam

JUNIOR LATIN EXAM

HELEN BARRETT: 5th pl. Advanced Greek Derivatives, District Latin Forum; Maxima cum Laude, National Latin Exam

GABRIELA BOU: 2nd PL. Advanced Greek Derivatives, 3rd pl. Advanced Latin Literature, District Latin Forum; Magna cum laude on the  National Latin Exam

BRIDGET DALY: 5th pl. Advanced Customs, 3rd pl. Advanced Mottoes , District Latin Forum

SARAH DAVIS: 3rdh pl Dramatic Interpretation, District Latin Forum; 1st pl. Summa cum Laude on the National Latin Exam

KATIE ELLIOTT: 1st pl. Pottery, District Latin Forum;

MARY GREEN: 2nd pl. Advanced Geography, 4thh pl. Advanced Reading Comprehension, District Latin Forum; Maxima cum Laude on the National Latin Exam

CHRISTINE HOLCOMB: 4th pl. Advanced Mythology, District Latin Forum

JOSIE LITTLE: 3rd pl. Advanced Derivatives, District Latin Forum; Maxima cum Laude on the National Latin Exam; Gold medal on the National Etymology Exam

MADISON OSBORN: 1st pl. Advanced Classical Art,4th pl. Advanced Customs ,District Latin Forum;

SARAH PORT: Cum Laude, National Latin Exam

SENIOR LATIN FORUM AND NATIONAL EXAM

Lindsey Backman: 1st place Advanced Greek Derivatives, 5th place Classical Art, District Latin Forum; Maxima cum Laude, National Latin Exam

Ashley Johnson: 3rd place Advanced Greek Derivatives, District Latin Forum

Katie Martin: Cum

FRESHMAN LATIN AWARDS   2011

SIDNEY BROWN: 1st pl. Latin Derivatives, 3rd pl. Geography, District Latin Forum; Gold Medal, National Etymology Exam; Perfect Score 1st pl. Summa cum Laude, National Latin Exam (perfect score)

MARGIE CABALAN: Cum Laude, National Latin Exam

EMILY DEVER: 2nd pl. Declamation, District Latin Forum; Cum Laude , National Latin Exam

JANELLE ENRIQUEZ: 4th pl. History of the Republic, District Latin Forum; Cum Laude, National Latin Exam

CASSIDY GOURLEY: Magna cum Laude, National Latin Exam

NATALIE HAHN: 1st pl. Latin Derivatives, 2nd pl. Geography, District Latin Forum; Maxima cum Laude, National Latin Exam

HANNAH HANCOCK: 2nd pl. Classical Art, District Latin Forum

KIM HUBER: 1st pl. Greek Derivatives, 5th pl. Mythology, District Latin Forum; Magna cum Laude, national Latin Exam

THERESA LOPEZ: 1st pl. Greek Derivatives, 3rd pl. Dramatic Interpretation, District Latin Forum

GABRIELLE MADDEN: 2nd pl. Greek Derivatives, 5th pl. Latin Derivatives, District Latin Forum; 1st pl. Summa cum Laude, National Latin Exam

HANNAH MCCARTHY: 3rd. pl. Classical Art, District Latin Forum

COLLEEN MCINERNEY: 5th pl. History of the Republic, District Latin Forum

CARMEN MENDEZ: 2nd pl. Greek Derivatives, 4th pl. Latin Derivatives, District Latin Forum

JACKIE MENDOZA: 3rd pl. geography, District Latin Forum

BECCA PATTERSON: 1st pl. Costume, District Latin Forum

ELAINE PETRARCA: 3rd pl. Customs, 4th pl. History of the Republic, District Latin Forum; Magna cum Laude, National Latin Exam

SIOBHAN PLUMMER: 3rd pl. Pentathlon, 3rd pl. Declamation, District Latin Forum; Magna cum Laude, National Latin Exam

MARGRET SHUMAKE: 1st pl. Classical Art, 5th pl. Mythology, District Latin Forum

SHAE TIMMONS: 3rd pl. Greek Derivatives, District Latin Forum; Cum Laude, National Latin Exam

NATALIE YOB: Cum Laude, National Latin Exam